JÓGOVÁ TERAPIE DĚTÍ
,,Jógová terapie dětí?“ Pod tímto pojmem si budeme asi představovat cokoli, ale málo kdo odhalí pravý význam jógové terapie. Jógová terapie dětí vznikla na základě Hatha-jógy a Ajurvédy. O Ajurvédě jistě každý už něco zaslechl, minimálně to, že je považována za nejstarší léčebný systém na světě. Já sama se o Ajurvédu a ajurvédské vaření už léta zajímám. Pozitivně přistupuji ke všem alternativním způsobům života a léčby a snažím se takto přistupovat i k dětem. Baví mě pozorovat jejich pokroky a vím, že velký podíl má na tom právě jóga a jógová terapie dětí. Tyto dva pojmy nelze zaměňovat, jedná se o dva zcela odlišné přístupy k dětem.
Dětská jóga je skvělé odreagování pro děti. Ze své praxe a zkušenosti vím, že jóga děti baví natolik, že ji vyžadují doma po svých rodičích a snaží se jim ukázat vše, co se na hodině naučily. Hodina probíhá zábavnou formou, je plná her, pohádek a různých jógových aktivit. Každá hodina je tematicky zaměřená a rozhodně nesmím dopustit, aby se děti jen na chvilku nudily. Nelze tedy srovnávat dětskou jógu s jógou pro dospělé. Co se týče jógové terapie dětí, ta klade velký důraz na individualitu každého dítěte. Vezměme v potaz, že každé dítě je jiné, má jinou povahu, pocity a jinou stavbu těla. Některé děti potřebují více pozornosti než ostatní, jedná se často o děti, které jsou nadměrně pohyblivé nebo naopak bez energie. Tyto děti potřebují jógu šitou ,,na míru“ a poté mluvíme o jógové terapii, která klade důraz na individualitu dítěte.
V každém z nás převládá určitý element a síla. Může u nás převládat síla větru, slunce nebo měsíce. V těle každého z nás jsou všechny tři síly zastoupeny, ale jejich kombinace je však u každé osoby jedinečná. Je třeba zmínit, že ne všechny cviky jsou vhodné pro každého. Zejména děti, jejichž tři síly nejsou v dané rovnováze, mají sklon se pohybovat mimo střed svého těla. Každé dítě to však dělá jinak, podle toho, která síla u něj v tu chvíli převažuje. Pohyby opačným směrem pomohou dítěti se znovu vrátit do rovnováhy.
Děti s převahou větrné energie jsou hodně aktivní, plné elánu a energie. Neposedí a potřebují se hýbat. Síla větru je totiž hodně pohyblivá a hýbe se převážně v před. Tyto děti potřebují prostor a nerady zůstávají dlouho v jedné pozici, nerady se cítí omezované Provádění cviků se záklony pomůže dítěti vrátit se ke svému středu. S dechovými cvičeními, působí tyto cviky blahodárně.
Sluneční děti jsou děti, vyžadující neustálou pozornost a chválu. Slunce se pohybuje ostře a směrem vzhůru. Pro tyto děti jsou vhodné cviky s předklony, působí na ně uklidňujícím způsobem a blahodárně. Skvělá jsou dechová cvičení pro ochlazení organismu. Děti s převahou síly slunce vyžadují chválu a potřebují být nejlepší. Doporučuje se to však nedělat.
Měsíční děti jsou často leniví a nevyžadují téměř žádný pohyb. Měsíc se pohybuje pomalu a směrem dolu. Pro tyto děti jsou doporučeny dynamické cviky střídající napětí a uvolnění. Dynamický způsob cvičení tyto děti podněcuje a aktivuje.
Jistě si teď každý z vás položí otázku: ,,Jaká síla asi převládá u mého dítěte?“ Existují různé dotazníky, díky kterým nalezneme odpověď na tuto otázku. Každá maminka ale jistě alespoň tuší, o kterou sílu se jedná.
Závěrem bych chtěla dodat, že je skvělý pocit, pozorovat, jak pár jógových cviků a pozic dokáže pozitivně působit na každé dítě. ,,Děti totiž necvičí jógu, ony jsou jóga.“ (Bannenberg 2011)
Autorka článku: Petra Kyrpalová