O józe a muzikoterapii

Fotky z našich hodin

PROČ JÓGA?

Jóga rozhodně není jen o tom, že umíme zacvičit psa, kobru a kočku. Jóga v sobě zahrnuje nejen fyzickou část, ale hlavně tu duchovní. Děti jsou přetěžované stále častěji, nemají řád, neumí odpočívat, správně dýchat a naladit se jeden na druhého. Pomocí jógy se dá všeho velmi přirozeně dosáhnout a zažít u toho spoustu zábavy.

PROČ JÓGOVÁ TERAPIE?

 Dle ajurvédy jsou tři typy dětí – větrné (rychlé, dynamické, neposedné, rozevláté, sluneční (horké, prudké, vzpurné, plné energie) a měsíční (klidné, stabilní, vyrovnané, tiché). Všechny tyto tři energie bychom měli mít všichni v rovnováze a kdy jindy začít, než od úplného začátku – tedy od narození. Každou tuto energii vrací zpět do středové osy různá vůně, zvuk, či cviky. Děti samy se většinou hned přiřadí, dle svých pocitů, ke své převládající energii. Pro návrat do středové osy pracujeme s jógovou terapií – cviky šité na míru.

PROČ RODINNÁ JÓGA?

Nároky této společnosti a rodičů na děti jsou čím dál vyšší. Zamysleme se ale, kolik společných chvilek s nimi trávíte. Mnohdy je Vám umožněno jen společné ráno, nebo večer. Přitom i zdánlivě zanedbatelná společná chvilka může vytvořit pevné poutu a vztah s dětmi prohloubit. Nepřetěžujte děti často zbytečnými kroužky. Věřte tomu, že je pro ně mnohem důležitější trávit veškerý možný čas s Vámi, být s Vámi v souladu a cítit, že jste tam v danou chvíli opravdu jen pro ně. Udělejte si společné, klidně i krátké rituály a nalaďte se na sebe. Jak? Jednou z variant je rodinná jóga a kouzlo harmonizační muzikoterapie.

PROČ MUZIKOTERAPIE?

Muzikoterapie je velký dar a pomáhá nám naleznout vnitřní klid. Poslední dobou přibývá hodně neklidných a vychýlených dětí, které potřebují uzemnit. Je na to spoustu triků. Každé dítě v našem centru má svůj šamanský buben a užívá si jeho energii. Zakládáme si tu na harmonizaci už od začátku a k tomu přispívá zpívání manter, které máme nejraději v přírodě právě s šamanskými bubny. Děti si pak mantry zpívají i doma při hraní, ve vaně, či usínání… Jsou to jednoduché texty, u kterých není potřeba dlouho přemýšlet nad slovy… Je to jedna z nejúčinnějších terapeutických metod. Naleznete u nás ale i další nástroje jako jsou různé dešťové hole, dešťový sloup, zvonkohra, tibetská miska, sundrum, didgeridoo, djembe a chrastidla.

DEŠŤOVÝ SLOUP, DEŠŤOVÉ HOLE

Dešťový sloup je vysoce meditační hudební nástroj, který se dokáže přesýpat až několik minut. Při zaposlouchání se do zvuku dešťového sloupu, či dešťové hole dokáže naše mysl úplně vypnout. My přezdíváme dešťové holi také mluvící hůl a používáme ji, když chceme něco sdělit. Dále spojujeme s mantrou YEMAYA ASSESSU – mantra pro Bohyni vod a také využíváme vždy, když chceme naznačit déšť. Když pak chceme zintenzivnit počasí, používáme také hromový buben, který evokuje bouřku.

ŠAMANSKÉ BUBNY

Jeden z nejstarších hudebních nástrojů, používá se ve spojení s šalvějí jako rituál. Je to skvělý nástroj pro nabytí energie, ale zároveň umí skvěle uzemnit. (Pozor, opatrně s použitím u dětí s ADHD!) Využíváme ho pro učení rytmiky a v dalších oblastech vzdělávání. Každé dítě má svůj buben a s ním dále pracuje. Lze ho spojit skoro se všemi mantrami, zejména u manter JSME JEDNO NEKONEČNÉ SLUNCE, ZEMĚ JE MÉ TĚLO, AMBA AMBA (mantra proti strachu).

ZVONKOHRY

Naše nejoblíbenější nástroje.  Jsou čtyři živly – země, oheň, voda, vzduch. Zvonkohry mají líbezný zvuk, který si zamiluje snad každý. V józe nejčastěji používáme „zemi“ pro zklidnění dynamických chvilek a harmonické sjednocení skupinky, každý element má v sobě jinou energii – využíváme tedy dle situace, snažíme se vnímat zvuk každé jednotlivé zvonkohry.

TIBETSKÁ MISKA

Tibetská miska, nebo také zpívající miska, je slitina sedmi kovů, u nás také velmi oblíbená, když udeříme správně, ještě dlouho rezonuje, jsou různé velikosti, s miskami se dají dělat různé druhy terapií. Naše tibetská miska umí doslova kouzelné věci. Když do ní nalijeme vodu a pořádně ji paličkou rozvibrujeme, voda stříká z misky ven – toto vždy upoutá dětskou pozornost a zkoušejí a zkoušejí (ne s každým je však mistička hned kamarádka).  Dále pak do mističky třeba sbíráme nějaké předměty, např. různé luštěniny prsty u nohou (cvik na klenbu chodidel). Do těch největších misek si můžeme i stoupnout a někdo další na ni hraje. Kdo je uvnitř vnímá, co se děje s jeho tělem…

TIBETSKÉ ČINELKY

Obdobně rezonující nástroj jako tibetská miska, když udeříme silně je zvuk velmi pronikavý. Často používáme při zahájení lekce, vždy se domluvíme kolikrát každý udeří, většinou je to třikrát. Pro někoho je náročné strefit se činely o sebe, většinou je to náročné pro ty, kteří mají zkříženou lateralitu (používáme tento nástroj i jako diagnostický prostředek).

SUNDRUM

Jeden z nejoblíbenějších nástrojů, otevírá srdce, harmonizuje. Děti zvládají hrát, ale i poslouchat, vydává nádherný, až nebeský zvuk, dokáže ihned naladit členy skupinky na sebe. Velmi rádi ho používáme jak na začátku lekce, tak na konci při relaxaci. Baví nás zapojovat ho do vesmírného tématu – evokuje vesmírnou loď.